Divoké krásky

Svatojánská královna Třezalka

Už z dálky ji vidíš. Nelze ji přehlédnout. Svítí uprostřed louky. Je v plném květu v době, kdy je Slunce ve své největší síle. Tvarem květu připomíná spíše hvězdu. Ale je plná Slunce. Jako by byla jeho zhmotněním pro nás. Jako by byla darem pro nás do období, kdy nám Slunce chybí. Nese sílu, radost, krásu a něhu. Život. V sobě ukrývá temně červenou hloubku lásky. Tajemnost. Když narušíme její stonek, vytéká rudá barva. Třezalka je bylinou lásky, užívá se při rituálech s ní spojených.

Archetypem tohoto času je zralá žena na prahu mateřství. Jakoby ji třezalka symbolizovala. Žena plná života, energie, šťávy, plodnosti na vrcholu své síly. Stejně jako příroda v tomto období. Pomalu blížící se k velké životní iniciaci do mateřství.

Nasušte si třezalku na zimu a uchovejte si tak její sílu a sílu Slunce do zimních dní. Zažene zimní chmury. Působí jako antiderpesivum.

Léčivé účinky Třezalky tečkované

  • jak už je zmíněno výše je přírodním antidepresivem, užívá se při potížích s nespavostí, při neurózách, úzkostech
  • má celkové uklidňující účinky na organizmus – sklidňuje žaludek, užívá se při žaludečních obtížích
  • nemoci jater, žlučníku, plic, žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci
  • působí antibioticky a protizánětlivě
  • zevně se užívá při léčbě popálenin, ekzémů, hemeroidů, sklidňuje po poštípání hmyzem
  • stabilizuje hormonální výkyvy a užívá se při menstuačních potížích

Sběr: Nejlepší čas je v noci za úplňku na svatého Jána

sbírámem nať i květ během letních měsíců, musí být vždy suchá za slunečného počasí, nejlépe před polednem

Použití:

Třezalkový olej

Využívá se při popáleninách i od Slunce, napomáhá k léčbě jizev, při bodnutí hmyzem a další nejrůznější kožní obtíže. Má nádherně rudou barvu. Hodí se pro rituály lásky a masáže. Masáže při bolestech hlavy.

Výroba: Hrst květů Třezalky zalijeme kvalitním olejem a necháme macerovat na slunném místě několik týdnů (5 – 10 týdnů) poté olej přecedíme přes plátýnko a uchováme v uzavřených sklenicích.

Upozornění: po aplikcaci třezalkového oleje se nevystavujte přímému Slunci, mohlo by dojít k podráždění kůže až lehkým popáleninám.

Třezalkový čaj

Krásně voňavý plný Slunce

Třezalku sušíme na stinném dobře větraném místě hlavou dolů. Přidáváme do čajových směsí nebo pijeme samostatně.