Rozjímání mezi měsíčkem a kopřivou

Čarovná bezinka

Toulám se po kraji a dotýkám se země ….

Lehám si do trávy, mám srdce otevřené …

Miluji toulky krajinou. Mám novou společnici, bezinkovou krásku. Indiánskou flétnu.

Ladíme se, propojuji se s ní, poznávám ji.

Když na ni zahraji, tón se rozlije po kraji a mám pocit jako bych ji tím vracela tam, odkud pochází, kde vyrostla. Do českých luhů a hájů. Do kraje bezinky, růže šípkové a kopřivy.

Jak tu rostla, procházela si celým koloběhem roku. Svěžestí jara, plností léta, uzemňující silou v čase podzimním a tichem, klidem a odpočinkem v zimě. Ve větru se její větve ohýbaly a tančily spolu s ním. Déšť po ní stékal a dával jí pít. Byla zasypána sněhovou peřinou. Slunce ji hřálo a Země vyživovala. Má v sobě sílu všech elementů, živlů. Úplňků i novů. Rán i večerů. To vše si nese.

Bezinka je nádherný keř. Její květy jsou nabité jarní silou a mají omamnou vůni. Limonáda z nich je pro mě neodmyslitelnou součástí letního osvěžení. Pokud sirup zbyde do zimy, jeho chuť ve mně probouzí vzpomínky na letní dny plné Slunce. Sušený květ posiluje imuntitu a pomáhá při sezónních nachlazeních. Likér z plodů užívaly už naše babičky a ne nadarmo říkávaly: ,,Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni.“ Plody i dřevo, vše nám slouží.

Naši předkové ji vysazovali kolem domů, protože věřili, že je ochrání před temnými silami. Věřili také, že se v ní ukrývají elementární bytosti, skřítkové a víly. Mně je v její přítomnosti také vždy krásně. Cítím, jak je léčivá.

Má krásná indiánská flétna v sobě nese ještě něco navíc, něco velmi důležitého. Lásku a péči s jakou byla vyrobena. Výrobcem koncovek, fujar a fléten Radkem Musilem. Přijela jsem si ji vybrat. Jak to tak bývá, ta první, která mi padla do ruky byla i přes další dlouhé zkoušení a prohlížení všech ostatních ta má. Radek mi ji s požehnáním předal do rukou po tom, co se s ní svým rituálem rozloučil. Děkuji.

https://www.fujary.cz/